Walcowanie blach

Nasz oferta to również usługa walcowania stali – maksymalna szerokość elementu to 2,0 m, grubość stali 16 mm. Wysokiej klasy maszyna doskonale sprawdza się w produkcji seryjnej gdzie wymagana jest precyzja oraz wysoka powtarzalność wyrobów.

Walcowanie blach to jeden z rodzajów obróbki plastycznej metali. Celem tego procesu technologicznego jest trwała zmiana kształtu i wymiarów danego materiału, tak aby stał się on zdatny do pełnienia określonych funkcji.

Walcowanie blach – jak to działa?

W trakcie procesu walcowania materiał zostaje umieszczony między walcami, tarczami lub rolkami, które wykonują skoordynowany ruch obrotowy. Dzięki temu możliwe staje się trwałe odkształcenie materiału, a zatem nadanie mu pożądanej formy i właściwych wymiarów.

Technologia walcowania stali

Metody walcowania stali, w zależności od rodzaju ruchu walcowanego materiału, dzieli się na:

wzdłużne – w jego wyniku powstają blachy, kształtowniki, pręty i taśmy,

skośne – służy do wytwarzania m. in. tulei rurowych,

poprzeczne – pozwala wykonać śruby i wkręty,

okresowe – stosowane do wytworzenia obiektów o zmiennym przekroju.

Procesy walcowania dzieli się także na te wykonywane na zimno i na gorąco. W niższych temperaturach obrabia się m. in. taśmy i cienkie blachy, walcowanie na gorąco (temperatury mogą sięgać nawet ok. 1000 °C) stosowane jest zaś do obróbki wlewek oraz kęsisk i profili różnego kształtu.

Skip to content